Nişan Hazırlığı | Nişan Elbiseleri
logoblog

Nişan Hazırlığı

- to read...

Nişan, çiftlerin evlenmeden önce geçirdikleri bir düğün provası olarak görülür. Bu nedenle çiftler, bu aşamada ayrıntılı hazırlıklar içine girer. Böyle özel bir gün için yapılması gerekenler herkesin kafasında bir soru işareti oluşturabilir. Bu nedenle nişan organizasyonu için dikkat edilmesi gereken hususları şu şekilde listeleyebiliriz;


Nişan Yerine Karar Verilmesi


Nişan tarihini belirledikten sonra ilk olarak nişan organizasyonuna davetli kişi sayısına göre nişanı nerede yapacağınıza karar verilmesi, diğer hazırlıklar için daha rahat olacaktır. Nişana gelecek kişi sayısına göre evde mi yoksa dış mekanda mı yapılacağı, eğer dış mekanda yapılacaksa, hangi niteliklerde olacağı bütçe de göz önüne alınarak belirlenebilir. Nişan yerine karar verilirken fotoğrafçı seçimi de unutulmamalıdır.


Nişan Kıyafetlerinin Seçilmesi


Nişan yerine karar verdikten sonra belirlenen nişan yerine göre giysi seçimi yapılabilir. Genelde evde yapılan az davetli sayısı olan bir nişan için daha sade elbiseler tercih edilirken, dış mekanda yapılan nişanlar için daha ışıltılı ve gösterişli abiyeler ve takım elbiseler giyildiği görülür. İster evde ister dış mekanda olsun bu sizin özel gününüz olduğu için en dikkat çekici kişilerin sizin olacağınızı unutmayın.


Nişan İçin Çiçek, Süsleme, Hediyelik ve Davetiye Seçimi


Nişan hazırlıklarında genelde en büyük düşünce nişan süslemelerinin nasıl yapılacağına ilişkindir. Böyle bir durumda iki seçenek bulunmaktadır; çiftler ya bir organizasyon şirketiyle anlaşırlar ya da kendi emekleriyle hazırlıkları yaparlar. Hazırlıkları kendiniz yapmak isterseniz Pinterest, Instagram gibi uygulamalar fikir verebilir. İki durumda da unutulmaması gereken nişan organizasyonu için nişan pastası, nişan masası, nişan tepsisi ve nişan çiçeği mutlaka belirlenmesi gereken unsurlardır. Nişan masasında genelde dekor çiçekler, mumlar, jardinyer bulunmaktadır. Bunlarla birlikte nişan pastası ve ikramlıklar da yer alabilir. Nişan tepsisi için kurdeleli bir makas, çiçekler ve yüzüklerin konulacağı süslü kutular kullanılır.


Nişan çiçeği, nişanda giyilecek olan elbisenin renkleriyle genellikle uyumlu seçilir. Erkek için ise yine nişan çiçeğiyle uyumlu olarak yaka çiçeği de yapılır. Tercihe bağlı olarak çiftler nişanlarından anı kalması için çiftlerin ismi ve nişan tarihi yazan çeşitli magnet, mum, sabun, şekerleme gibi hediyelikler davetlilere dağıtılır.


Nişan Günü İçin Kuaför Belirlenmesi


Nişan günü herkes için çok heyecanlı bir gün olacağından makyaj ve saç yapımı için kuaför önceden belirlenerek mutlaka randevu alınır. Makyaj ve saçın nasıl olacağıyla ilgili nişan günü öncesinde kuaförden bilgi alınarak minik bir prova yapılabilir. Bu prova nişan gününde oluşabilecek istenmeyen durumların önüne geçecektir.

Hiç yorum yok: